logo

Amesbury olayı ile ilgili yeni iddia

BBC’nin haberinde, Amesbury’de iki kişinin zehirlendiği olayda kullanıldığı iddia edilen A-234 (Noviçok) sinir gazının parfüm şişesinde olduğu ileri sürüldü. İngiliz polisi, iddiayı doğrulamadı.

BBC’nin Amesbury’de zehirlenen 2 İngiliz vatandaşından biri olan ve hastanedeki Charlie Rowley’nin ağabeyi Matthew Rowley’i kaynak gösterdiği haberinde, olayda kullanılan maddenin parfüm şişesinde olduğu iddia edildi.
Rowley, kardeşinin kendisine şişeyi eline aldığını söylediğini ifade etti. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Londra Polis Teşkilatı ise iddiayı doğrulamadı.

Rowley, Charlie’nin sağlığı konusunda endişe duyduğunu da söyledi.

‘KESİNLİKLE BİLDİĞİM CHARLIE DEĞİL’

Kardeşinin katı gıda almaya başlamadığını belirten Rowley “Charlie, kesinlikle bildiğim Charlie değil” dedi. Amesbury’de Charlie Rowley ve Dawn Sturgess çiftinin, Skripallerin zehirlendiği Noviçok maddesine maruz kaldığı belirtilmişti.

İngiliz polisi, soruşturmada olayla ilgili 400 numune topladıklarını, bunlar arasında küçük bir şişenin olduğunu duyurmuştu. Açıklamada uzmanların Amesbury’de kullanılan madde ile Salisbury’de eski Rus ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesinde kullanılan maddenin aynı olup olmadığını saptamaya çalıştığını belirtilmişti. İngiliz polisi, Sturgess’in hayatını kaybettiğini de bildirmişti.

Eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya 4 Mart’ta Salisbury’de bilincini kaybetmiş şekilde bulunmuştu. İngiltere, olayda A-234 (Noviçok) maddesinin kullanıldığını iddia etmiş ve hiçbir kanıt olmadan Rusya’yı sorumlu tutmuştu.

Kaynak: © Sputnik

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201807161034304519-amesbury-olayinda-kullanilan-zehirli-gaz-parfum-sisesindeydi-iddiasina-ingiliz-polisinden-yalanlama/

Share
#

SENDE YORUM YAZ