logo

AP’deki ilk Kıbrıslı Türk: Niyazi Kızılyürek

Güney Kıbrıs’ta yapılan ve 6 bine yakın Kıbrıslı Türk’ün oy kullandığı seçimlerde kazananlar arasında yer alan akademisyen, yazar Niyazi Kızılyürek AP’deki ilk Kıbrıslı Türk olacak

Avrupa Parlamentosu’nda görev yapacak milletvekillerini seçmek amacıyla dün Güney Kıbrıs’ta yapılan seçimlerin sonuçları açıklandı.

Rum haber kaynaklarına göre, DİSİ’den Leftheris Hristoforu, Lukas Furlas; AEL’den Niyazi Kızılyürek, Yorgos Georgiu; DİKO’dan Kostas Mavridis; EDEK”ten Dimitris Papadakis seçildi

Resmi sonuçlara göre, dünkü AP seçimlerinde DİSİ yüzde 29.02, AKEL yüzde 27.49, DİKO yüzde 13.8, EDEK yüzde 10.58, ELAM yüzde 8.25, DİPA yüzde 3,8, Vatandaşlar İttifakı ve Ekologlar yüzde 3.3, Yasemin Hareketi yüzde 1.70, Hayvan Hakları Partisi yüzde 0.79 oy aldı.

NİYAZİ KIZILYÜREK KİMDİR?

Niyazi Kızılyürek 1959 yılında Kıbrıs’ın Bodamya köyünde doğdu. 1964 yılının başında toplumlararası çatışmalar nedeniyle ailesi ile birlikte Luricina’ya göç etti ve 1974 yılına kadar orada yaşadı. 1974’te Akçay köyüne yerleşti ve Liseyi Güzelyurt’ta bitirdi.

1977 yılında yüksek öğrenim için Batı Almanya’ya gitti ve Bremen üniversitesinde Sosyal Bilimler okudu. Aynı üniversitede Master tezi ve Doktora tezi yaptı. “Kıbrıs Sorununda İç ve Dış Etkenler” başlıklı ilk kitabını 1983 yılında yayınladı ve Kıbrıs’ta barışa ve kardeşliğe adadı.

1992-1993 yıllarında Panikos Hrisantou ile “Duvarımız” adlı Belgeseli çekti. 1995 yılında Kıbrıs Üniversitesinde işe başladı (bugün de aynı üniversitede Profesör olarak görev yapmaya devam ediyor). 1997 yılında da, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs üçgeninde sürdürdüğü yakınlaşma çabalarından ötürü Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülüne layık görüldü.

Son iki yılda, “Bir Hınç ve Şiddet Tarihi”, “Neden Federal Devlet?” ve “Kayıp Özne” adlı kitapları çıktı. Çoğu Kıbrıs Sorunu üzerine olmak üzere çeşitli dillerde yirmiden fazla kitap yayınladı.

Yunancada toplam 7 kitabı çıktı. Kıbrıs Tarihi, Milliyetçilik, Etnik Şiddet ve Modern Türkiye tarihi üzerine yazdığı kitapların dışında, 100’den fazla bilimsel makaleye imza attı.

Ayrıca, farklı dillerden yaptığı çevirilerle yabancı yazarların kitaplarını Türkçeye kazandırdı. Türkçe, Yunanca, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen Niyazi Kızılyürek, 2015 yılında Avrupa Kültür Parlamentosuna seçildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ