logo

“Farklı bir Brexit ya da ikinci referandum”

Başbakan Theresa May mevcut koşullarda Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasının Parlamento’da üçüncü kez oylanması ve bu kez onaylanması için yeterli destek olmadığını söyledi. May, Parlamento’nun anlaşma olmadan AB’den ayrılmaya karşı çıktığını hatırlattı, “Diğer seçenekler, farklı bir Brexit için çaba harcamak ya da ikinci referandum” dedi.

Theresa May, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, milletvekillerinin anlaşmaya destek vermesi ve Parlamento’da bu hafta oylama yapılması için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

May, Parlamento’nun Brexit sürecinde kontrolü ele almasını da doğru bulmadığını vurguladı.

İngiltere Başbakanı, Parlamento’nun anlaşmaya destek vermemesi ve AB’den anlaşma olmadan ayrılmanın ihtimalinin devre dışı bırakılamaması halinde, Brexit’in daha uzun süre ertelenmesi seçeneğinin de masada olduğunu söyledi.

Parlamento’nun daha önce AB’den anlaşma olmadan ayrılmaya karşı çıktığını ve muhtemelen bu hafta da çıkacağını vurgulayan May, diğer alternatiflerin, farklı bir Brexit için çaba harcamak ya da ülkede ikinci Brexit referandumu yapılması olduğunu belirtti.

May bununla birlikte mevcut koşullarda AB’den anlaşma olmadan ayrılacaklarının da altını çizdi.

Corbyn: Parlamento’nun kontrolü ele almasının vakti geldi
Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise hükümetin Brexit sürecine yaklaşımının “ulusal bir utanç kaynağı” olduğunu söyledi.

Jeremy Corbyn, hükümetin Brexit sürecinde kontrolü ele elmasının vaktinin geldiğini belirtti.

Corbyn, İşçi Partisi’nin, İngiltere’nin anlaşma olmadan AB’den ayrılmasını veya AB’den iktidardaki Muhafazakar Parti’nin istediği şekilde ayrılmasını önlemek için yeni bir Brexit referandumu yapılmasını destekleyeceğini söyledi.

AB geçen hafta İngiltere’nin Brexit’in 29 Mart’tan daha ileri bir tarihe ertelenmesi talebine şartlı onay vermişti.

Mevcut koşullarda İngiltere AB’den, Brexit anlaşmasının bu hafta İngiltere Parlamentosu’ndan geçmesi halinde 22 Mayıs’ta ayrılacak.

Anlaşmanın İngiltere Parlamentosu’ndan geçmemesi halinde ise yine mevcut koşullarda İngiltere’nin Brexit konusunda son karar tarihi 12 Nisan olacak.

İngiltere’nin AB’den daha uzun bir erteleme talep etmesi halinde ise birlik üyesi 27 ülkenin de buna onay vermesi ve İngiltere’nin Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılması gerekiyor.

İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını Ocak ayında 230, bu ay da 149 oy farkla reddetmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Share
#

SENDE YORUM YAZ