logo

Hulus Çağlar İbrahim’i kaybettik

58 Kuşağı Kıbrıs Türk Solu tarihinden bir yaprak daha düştü toprağa… Işıklar içinde uyusun…

Kıbrıs’ta sendikal ve sol mücadelenin neferlerinden bir tanesi olan PEO’nun eski başkan yardımcılarından, Hulus Çağlar İbrahim 1958’den beri yaşamını sürdürdüğü Londra’da dün hayatını kaybetti.

Hulus Çağlar İbrahim’in ölümü üzerine, Yazar İbrahim Aziz geçmişte kendisiyle yaptığı bir röportajdan alıntılar paylaştı:

“Soru: Dervişali’yi nerede ve nasıl tanıdın?
Cevap: 1945’te “Çetinkaya” takımında solaçık oynardım. O da Küçükkaymaklı takımında kaleci idi. Çetinkaya-Kaymaklı ısınma maçı yapıldı. Bir korner vuruşu yapıldı, top geriye geldi. Şut attım, gol oldu. Kaleci Dervişali. O maç 1-0 bitti. Maçtan sonra yakın ilişki kuramadık. Ondan bir-iki sene sonra Türk İşçi Birliklerinde buluştuk. 1946-47’de. Birlikte tanıştık ve yakınlaşmaya başladık. ‘Çetinkaya’dan beş-on kişi alarak Birliğe gittim. Gençler için bir pinpon masası kurmalarını ve onları orada tutmalarını önerdim. Çetinkaya’da bu spor eylemi için yer dar idi. Birlikte Ahmet Sadi, Mustafa Barbaton ve Mehmet Beyköylü vardı. Öneriyi kabul ettiler. Çetinkaya’da kâğıt da oynanıyordu. Gençleri kâğıttan spora çekmek istedik. Pinpon masasını hazırladılar. O zaman üç liraya mal oldu. Ben olayın takipçisi idim. On gençten yedi sekizi bize katıldı. Birlikte pinpon ve futbol takımı da kurduk. Takımda ben de oynadım. Orta derecede oyuncu idim. “Number one” değildim. Eğlence olsun, vakit geçsin diye oynardık.
Dervişali’nin Birlikte spora fazla eğilimi yoktu. Eğitimle ilgileniyordu. Sanata eğilimi vardı. Tiyatro sanatına. Başrolünü oynardı. İyi bir tecrübesi vardı. Tiyatro kitapları, mecmualar, Türkiye’den gelen gazeteleri okurdu. Geceleri kitapları, gazetelerde okuduklarını yorumlarlardı. Haftanın iki – üç gecesinde kütüphanede tartışma yapar, anladıklarımızı bir birimize aktarırdık.

58 Kuşağı Kıbrıs Türk Solu tarihinden bir yaprak daha düştü toprağa ..Işıklar içinde uyusun…”

CENAZE 16 KASIM CUMA GÜNÜ

Hulus İbrahim’in cenazesi 16 Kasım 2018 Cuma gün sabah 10:20’de 30, Oakthorpe Road, Palmers Green Londonn N13 5JL adresindeki Palmers Green Camiinde başlayacak.

12:30’da ise 278, High Road, London N2 9AG adresindeki Islington and St. Pancreas Mezarlığında toprağa verilecektir.

Gece saat 19:00’da 630, Green Lanes , Haringey, London N8 0SD adresindeki Kıbrıs Türk Toplum Merkezinde (TCCA) Hulus İbrahim’in yaşamı konulu bir anma gecesi düzenlenecektir.

“Hulus İbrahim anlatıyor”

Yıllar önce RIK’te yayımlanan belgeselde, Derviş Ali Kavazoğlu ve Fazıl Önder’in arkadaşı Hulus İbrahim o yılları ve mücadelesini anlatıyor…

Share
#

SENDE YORUM YAZ