logo

“PKK, IŞİD ile gerçek anlamda savaşmıyor”

İngiliz “Independent” gazetesi, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın IŞİD ile gerçek anlamda mücadele etmediğine işaret etti.

Gazete, haberinde “ABD tarafından desteklenen SDG, uluslararası desteği kaybetmemek için IŞİD ile gerçek anlamda savaşmamakla suçlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Tamamen yenildiği düşünülen IŞİD’in halihazırda Suriye’deki ortamı fırsata çevirdiği ve güçlenerek geri döndüğü iddia edilen haberde son bir ayda Rakka’da düzenlenen 4 ayrı bombalı saldırının ardında IŞİD’in bulunduğuna dikkat çekildi.

Haberde IŞİD’in Suriye-Irak sınır bölgesindeki Suveydan ve Kazmur gibi beldeleri kontrol altına aldığı belirtildi.
Suriye ve Irak’ta hala 8 bin ila 10 bin IŞİD üyesi olduğuna inanıldığı belirtilen haberde, bu rakamın 2011’de ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesinden sonra kalan rakamdan 10 kat fazla olduğu kaydedildi.

Haberde, bölgeden IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin oğlu Hudhayfah el-Badri’nin Rusya ve Suriye güçleri tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldüğü yönünde bilgi geldiğine işaret edilerek Bağdadi’nin halen hayatta olduğu ve IŞİD militanlarının geri çekildikleri noktalarda tekrar konuşlandıkları ifade edildi.

Gazeteye konuşan Suriyeli muhalif komutan Sami Abdullah Abdo, “Batılı ülkeler bize sürekli olarak IŞİD’ın nasıl yenildiğini anlattılar ancak sahada olan bizler, durumun böyle olmadığını görebiliyoruz. Şimdi IŞİD tekrar burada ve gücünü artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ