logo

İngiltere’de çalışan-yönetici uçurumu büyüdü

İngiltere’nin üst düzey şirketlerinin yöneticileri 3 günden az bir sürede, ortalama bir İngiliz çalışanın yıl boyunca kazanacağından daha fazla para kazanıyor.

İngiltere’nin üst düzey şirketlerinin yöneticileri 3 günden az bir sürede, ortalama bir İngiliz çalışanın yıl boyunca kazanacağından daha fazla para kazanıyor.

Bağımsız bir araştırma kuruluşunun düzenldiiği CEO’lar ve diğerleri arasındaki ücret farkları konulu araştırmanın sonuçlarına göre, İngiltere’nin üst düzey şirketleriin patronları bir öğüle tatili kadar süren vakitlerinde ortalama bir İngiliz çalışanın yıl boyunca kazanacağından daha fazla para kazanıyor.

FTSE 100 şirketlerinin CEO’ları yıllık ortalama 3.45 milyon sterlin kazanıyor. Bu rakam ise İngiltere’deki ortalama bir çalışanın yıllık ücreti olan 28.758 sterlinin 120 katına karşılık geliyor. Saatlik bazda düşünülürse, yöneticiler,
bir işçinin bir yıllık maaşını üç günden daha az bir sürede kazanmış oluyor.

ABD’nin önde gelen sendikalarından TUC’un genel sekreteri Frances O’Grady “yöneticilerin ücretleri telefon numaraları gibi uzar giderken, çalışanların Napolyon zamanından bu yana en uzun süreli ücret kayıplarını yaşaması beni çileden çıkarıyor” değerlendirmelerinde bulunuyor.

Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) ve High Pay Centre verilerine göre FTSE 100 şirketleri CEO’lara saat başına 898 sterlin ödüyor. Bu rakam asgari ücret alan bir çalışanın saatlik ücretinin 256 kat fazlasına karşılık geliyor.

GMB sendikasının başkanı Roache, ücretler arasındaki bu farkı “terbiyesizlik” olarak nitelendiriyor ve “Acaba gerçekten birileri bu şişko kedilerin güç işlerde çalışan insanlardan 100’lerce kat fazla kazanmasının haklı bir durum olduğuna inanıyor mu?” ifadelerini kullanıyor.

Roache Başbakan’ın üst düzey yöneticilere ödenen aşırı yüksek ücretlerle mücadele edileceği yönündeki sözünü tutmadığını da belirterek “Geçtiğimiz yıl Theresa May işçilerin temsilcisi olacağına dair verdiği söz ihmal etti” dedi.

2016 ücretlerini baz alan araştırmaya göre en yüksek ödeme yapılan CEO reklam şirketi WPP’nin yöneticisi Martin Sorrell oldu. Kendisine 48 milyon sterlin ödeme yapıldı. 2015 yılında ise Sorrell 70 milyon sterlin kazanmıştı. Onun ücretindeki bu düşüş FTSE 100 CEO’larının ortalama ücretleri 2015’te 3.97 milyon euro iken, 2016’da 3.45 milyon euroya gerilmesine neden oldu.

Düşünce kuruluşu Pay Centre’ın yöneticisi Stefan Stern, yöneticiler ve çalışanlar arasındaki ücret farkının son 20 yılda üç katından fazla artış gösterdiği belirtti. (borsagundem.com)

Share
#

SENDE YORUM YAZ