logo

28 Kasım 2017

İrlandalı boksörden 101 bin liralık tazminat davası

İstanbul’un Aksaray semtindeki bir marketin buzdolabındaki suları düşürdüğü için kendisine saldıranların tümünü döven boksör turist, esnafa dava açtı.

Kuveyt asıllı İrlandalı boksör turist Mohammamed Fadeldabbous, 25 Ağustos 2015’te esnafların saldırısına uğramıştı.

Kavganın ardından hazırlanan iddianamede, esnafın ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama’ suçundan beşer yıldan yedişer yıla, turistin de ‘kasten yaralama’ suçundan üç aydan dokuz aya kadar hapsi talep edilmişti.

Esnaflardan Şenol Palan’a ‘kasten yaralama’ suçundan üç yıl altı ay beş gün hapis cezası verilmişti. İrlandalı turist ise ‘meşru müdafaa’ gerekçesiyle ceza almamıştı.

Tazminat istemi

Habertürk’ten Hayati Arıgan’ın haberine göre Fadeldabbous, Palan’a 101 bin liralık tazminat davası açtı.

İstanbul asliye hukuk mahkemesine sunulan dilekçede, turistin vücudunda basit tıbbi tedaviyle giderilmez kemik kırığının meydana geldiği belirtildi.

Palan’ın ceza aldığı hatırlatılan dilekçede, “Davalının saldırıyı organize eden ve başlatan şahıs olarak ceza mahkemesince tespit edilmesi ve hapis cezasıyla cezalandırılması davalının, müvekkilin uğradığı zarara ilişkin ağır kusurlu olduğunu göstermektedir” dendi.

‘Haftalarca evde oturdu’

ilekçede turistin olaydan sonra, haftalarca dil bilmediği ve herhangi bir sigortası olmadığı için kolu kırık ve yara almış kafasıyla evde oturmak zorunda kaldığı, kendi imkanlarıyla özel bir hastanede kolundan ameliyat olduğu ifade edildi.

‘İşine devam edemedi’

Fadeldabbous’un maddi kayba da uğradığı ifade edilen dilekçede, ‘müvekkilin haksız eylemden sonra çalışamadığı, cep telefonu tamirciliği yaparken dükkanını kapatmak zorunda kaldığı, sakatlanma döneminde ülkesine geri dönemeyerek işini devam ettiremediği’ anlatıldı.

‘Yalan söylediler’

Dilekçede, turistin alkolik olduğu ve içki almak için saldırıya geçtiği yönünde yalan beyanat verildiği, Fadeldabbous’un hiç yoktan kavga çıkaran, saldırgan ve agresif bir kişi olarak 80 milyonluk ülkeye lanse edildiği anlatıldı.

Turist, 1000 lira maddi, 100 bin liralık da manevi tazminat istedi. (diken)

Share
#

SENDE YORUM YAZ