logo

Johnson tepkiler üzerine kürsüye çıkmadı

Başbakan Boris Johnson, Lüksemburg’da Başbakan Xavier Bettel ile ikili görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlamak için podyuma çıkmadı. O sırada Brexit karşıtı göstericiler, Johnson aleyhine sloganlar atıyordu.

Bettel, tek başına yaptığı basın toplantısında Johnson’ın yer almadığı podyumu göstererek İngiltere’nin 31 Ekim’de Avrupa Birliği’ni anlaşmasız terk etme dışında bir alternatif plan sunmadığını söyledi.

Bettel, “AB’yi kötü çocuk gibi lanse etmeyin” dedi.

Zamanın azaldığını hatırlatan Bettel, “Konuşmayın harekete geçin” ifadesini kullandı.

Bettel’le görüşmesinin ardından bir grup gazeteciye açıklama yapan Johnson, basın toplantısına katılmamasının gerekçesinin ‘gürültü’ olduğunu, gürültülü ortamda söyleyeceklerinin ‘arada kaynamaması’ için toplantıya katılmadığını söyledi.

Johnson, önlerinde kalan zamanın anlaşma için yeterli olabileceğini, ancak bir anlaşmaya varılamaması durumunda İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den ayrılacağını söyledi.

Johnson, Bettel ile görüşmesi öncesi Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir öğle yemeği yedi.

31 Ekim ertelenir mi?

Toplantı öncesinde Johnson’un Juncker’e Brexit konusunda 31 Ekim tarihini ertelemeye niyetli olmadığını söyleyeceğinin açıklanması tartışma yaratmıştı.

Siyasi yorumcular Boris Johnson’un bu sözlerinin, Parlamento tarafından onaylanan yasayı tanımayacağı anlamına mı geldiğini sormaya başladılar.

İngiltere Parlamentosu geçen hafta 19 Ekim tarihine kadar bir anlaşma sağlanamazsa Johnson’un AB’den 31 Ekim tarihini üç ay ertelemesini isteyen bir yasa geçirmişti.

Lüksemburg’daki toplantıda Boris Johnson Temmuz ayında başbakanlığı Theresa May’den devraldığından bu yana ilk kez AB Komisyonu Başkanı ile biraraya gelmiş oluyor.

Toplantıya AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier ile İngiltere hükümetinin Brexit’ten sorumlu bakanı Steve Barclay ve başbakanlık danışmanı David Frost da katıldı.

Başbakanlık kaynakları toplantı öncesinde basını bilgilendirirken, Johnson’un toplantıda bir anlaşma sağlamayı istediğini ama bu sürecin sonunun 31 Ekim olduğunun net olarak söyleyeceğini kaydetmişti.

BBC’ye konuşan bir başbakanlık kaynağı, zaten bir kez ertelenen sürece yeni bir uzatma istemenin büyük bir hata olacağını, uzatmanın bölünmüşlük, tartışma ve kararsızlıkla geçen masraflı bir sürecin daha da uzaması anlamına geldiğini söyledi.

Kaynak, “İşte bu nedenle Başbakan bir anlaşma sağlanmasını istediğini vurgulayacak ama hedefinin eğer 18 Ekim itibariyle bir anlaşmaya varılamazsa 31 Ekim tarihinde anlaşmasız çıkmak ve uzatma teklifi gelirse reddetmek olduğunu belirtecek” dedi.

Fakat bu açıklamalar Başbakan’ın anlaşma değil ayrılığa hazırlandığı yolundaki spekülasyonların canlanmasına yol açtı.

Muhafazakar Parti’nin eski bakanlarından David Gauke bir anlaşma sağlanabilmesi için AB’nin ısrar ettiği, Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında ortaya çıkacak sınır sorununu çözmek için üretilen ve “backstop” olarak adlandırılan düzenlemeye bir alternatif sunulması gerektiğini fakat hükümetin böyle bir ayrıntılı planı olmadığını söyledi.

Gauke “Başbakan’ın anlaşma sağlama niyetini büyük memnuniyetle karşılıyorum ve umarım sağlayabilir. Fakat bir anlaşma için detaylı öneriler getirmemiz gerektiği de açık” diye konuştu.

Yasayı çiğnemeye mi hazırlanıyor?

Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise bu sabah BBC’de Başbakan’ın açıklamaların, Parlamento’dan çıkan yasayı tanımayacağı anlamına mı geldiği sorusunu yanıtlarken, bunun AB ile pazarlıkta zorunlu bir taktik olduğunu ima etti.

İngiltere’nin “backstop” düzenlemesinin bulunmadığı bir anlaşmayı hedeflediğini söyleyen Raab, hazırlıklı olmadıkları eleştirilerini ise “AB pozisyonumuzu biliyor. Teknik ve siyasi düzeyde bir çok detay görüşüldü. Çerçeve belli” diye yanıtladı.

AB Komisyonu Başkanı Juncker’in hafta sonunda bir Alman radyosuna İngiltere’nin İrlanda içen “backstop”a alternatif bir plan sunmadığını söylediğinin hatırlatılması üzerine Raab, “Müzakerelerin doğası bu. Pazarlık gücünü korumak için karşı tarafın pozisyonunu kötü gösterirsiniz” dedi.

Ancak Dışişleri Bakanı Raab, BBC’deki röportajında Başbakan Boris Johnson’un “AB’den uzatma istemeye niyetimiz yok” tutumunun tam olarak ne anlama geldiğini ve bir anlaşma sağlanamaz ise ne yapacaklarını açıklamadı.

Bir noktada Parlamento’dan geçen uzatmayla ilgili yasanın çok açık olmadığını ima eden ifadeler kullandı.

Kaynak: BBC Türkçe

Share
#

SENDE YORUM YAZ