logo

Kritik Brexit oylaması başladı

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında varılan Brexit anlaşması İngiltere Parlamentosu’nda oylanmaya başlandı.

Kuzey İrlanda’nın muhafazakar Demokratik Birlik Partisi (DUP) ve iktidardaki Muhafazakar Parti’nin içindeki Brexit yanlısı Avrupa Araştırma Grubu (ERG), anlaşmayı desteklemeyeceklerini açıkladı. İngiltere Başbakanı Theresa May, “Anlaşma reddedilirse Brexit gerçekleşmeyebilir” dedi.

İngiltere’de azınlık hükümetine dışardan destek veren DUP’tan ve ERG’den yapılan açıklamalar, İngiliz hükümetinin en üst düzey hukuk danışmanı Geoffrey Cox’un, İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile yeniden müzakere ettiği Brexit anlaşması ile ilgili yasal tavsiyesini kamuoyuna duyrumasının ardından geldi.

Geoffrey Cox, tartışmalı İrlanda sınırı konusunda, May hükümetini zor durumda bırakacak bir açıklama yaptı.

Cox, anlaşma metninin İngiltere’ye, “backstop” uygulamasından tek taraflı olarak ayrılma hakkı vermediğini, bu konuda riskin azalsa da hala sürdüğünü bildirdi ve Avam Kamarası’ndaki konuşmasında da bu görüşünü tekrarladı.

Yasal tavsiye, May’in İngiltere Parlamentosu’nda bugün yapılacak oylamayı kazanabilmesi açısından kritik önemde görülüyordu.

May ise anlaşma metnine “yasal bağlayıcılığı olan” hükümler eklendiğini söylemişti.

May: Brexit’in gerçekleşmeme riski var

Başbakan May oylama öncesi İngiltere Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada milletvekillerine, “koşulları düzeltilen” anlaşmaya destek vermeleri çağrısında bulundu. May aksi takdirde, “Brexit’in gerçekleşmeme riski olduğunu” söyledi.

Anlaşmanın reddi ve yarın anlaşma olmadan AB’den ayrılma seçeneğinin yine Parlamento tarafından reddi halinde, Perşembe günü Brexit’in ertelenmesinin oylanacağını hatırlatan May, sürecin ertelenmesinin hiçbir şeyin garantisi olmadığını ve esasında müzakerelerde AB’nin elini güçlendireceğini söyledi.

May, “İkinci bir referanduma dahi yönelebiliriz” dedi.

Corbyn: Yine ‘Hayır’ diyeceğiz

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise partisinin yine anlaşmanın reddi yönünde oy kullanacağını söyledi.

Jeremy Corbyn, yasal tavsiyenin anlaşma metninde “hiçbir şeyin değişmediğini” gösterdiğini belirtti.

İngiliz Sterlini, Cox’un yasal tavsiyesini açıklamasının ardından Amerikan Doları karşısında değer kaybederek 1,3046 seviyesine geriledi.

Parlamento’da kritik oylama

İngiltere Parlamentosu, ülkenin AB’den ayrılmasının (Brexit) koşullarını belirleyen anlaşmayı bir kez daha oyluyor. Anlaşma Ocak ayında 230 oy farkla reddedilmişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, oylama öncesi Strasbourg’daki temaslarının ardından yaptığı açıklamada, anlaşmanın büyük farkla reddinin en önemli nedeni olarak gösterilen “backstop” uygulamasının “kalıcı olmayacağının” garanti altına alındığını söylemişti.

May ayrıca İngiltere ve AB’nin, Aralık 2020’ye kadar “backstop” yerine alternatif bir mekanizma oluşturma konusunda da anlaştıklarını belirtmişti.

Strasbourg’ta geç saatlerde yapılan müzakelerin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May ile ortak basın toplantısı düzenleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise anlaşmanın kabul edilmemesi durumunda “üçüncü bir şans olmadığını” söylemişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Share
#

SENDE YORUM YAZ