logo

“Anlaşmaya varılmazsa ayrılmayalım” talebi

Parlamento anlaşmasız Brexit’i engelleyecek yasa değişikliği önerisini reddetti ancak Başbakan May’den anlaşma sağlanamaması durumunda AB’den ayrılmamasını talep etti…

Parlamentoda ilk yapılan oylamada, Labour Party’nin anlaşmasız Brexit’i yasa değişikliği ile engellemeye yönelik önerisi 296’ya karşı 327 oyla reddedildi.

Bu oylamanın ardından Scottish National Party’nin (SNP) Brexit süresinin uzatılması ve anlaşmasız Brexit’in engellenmesine yönelik önerisi oylamaya sunuldu. SNP’nin önerisi 39’a karşı 327 oyla reddedildi.

Labour Party’nin bir diğer önerisi olan, AB ile varılacak bir Brexit anlaşmasının 26 Şubat 2019’a kadar parlamentoda onaylanmaması durumunda Brexit’in 2 yıl süreyle ertelenmesi önerisi de 298’e karşı 321 oyla reddedildi.

Kabul edilen ilk öneri Conservative Party milletvekili Dame Caroline Spelman ve Labour Party Milletvekili Jack Dromey’nin önerisi oldu.

310’a karşı 318 oyla kabul edilen öneri Başbakan Theresa May’in AB ile herhangi bir anlaşmaya varmadan 29 Mart 2019’da AB’den ayrılmamasını talep ediyor. Ancak bu maddenin yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor.

Son olarak oylanan ve kabul edilen öneri de Conservative Party Milletvekili Sir Graham Brady’nin backstop yerine alternatif düzenlemeler için AB ile müzakere yapılmasını talep eden öneriydi. Öneri 301’e karşı 317 oyla kabul edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ