logo

Önemli bakanlıklara atamalar belli oldu

Boris Johnson’ın Başbakanlığa atanmasıyla Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Ulaştırma Bakanı Chris Grayling, Maliye Bakanı Philip Hammond, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart, Adalet Bakanı David Gauke ve Kabine Ofisi Bakanı David Lidington kabinedeki görevlerinden istifa etti.

Beceri ve Uygulamalı Eğitimden Sorumlu Anne Frances Milton ile İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan da önceden kabinedeki görevlerinden daha önce ayrılmıştı.

Son istifalarla birlikte kabinede görevinden istifa eden bakan sayısı sekize yükseldi.

Johnson Savunma Bakanı Penny Mordaunt, Eğitim Bakanı Damian Hinds, Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark, Kuzey İrlanda’dan Sorumlu Devlet Bakanı Karen Bradley ve İskoçya’dan Sorumlu Devlet Bakanı David Mundell ile Muhafazakar Parti’nin Avam Kamarası Lideri Mel Stride da görevden alındı.

Johnson kabinesindeki önemli bakanlıklara atamaları yaptı.

Başbakanlık görevini Theresa May’den devralan Johnson, kabinesindeki önemli bakanlıklara atamaları tamamladı. Brexit’i 31 Ekim’de anlaşmalı veya anlaşmasız gerçekleştirmeyi vadeden Johnson’ın atamalarında da bu hedefin etkili olduğu görüldü.

Çoğunluğu katı Brexitçilerden oluşan yeni kabinedeki belli başlı isimler şunlar oldu:

“Maliye Bakanı Sajid Javid,
İçişleri Bakanı Priti Patel,
Dışişleri Bakanı Dominic Raab,
Brexit Bakanı Stephen Barclay,
Savunma Bakanı Ben Wallace,
Eğitim Bakanı Gavin Williamson,
Uluslararası Ticaret Bakanı Elizabeth Truss,
Sağlık Bakanı Matt Hancock,
Çevre Bakanı Theresa Villiers,
Kültür Bakanı Nicky Morgan,
Ekonomi Bakanı Andrea Leadsom,
Iskan Bakanı Robert Jenrick,
Adalet Bakanı Robert Buckland,
Uluslararası Kalkınma Bakanı Alok Sharma ve Çalışma Bakanı Amber Rudd.”

Yeni kabinede Barclay, Hancock ve Rudd koltuklarını korurken, Javid ve Wallace’ın da aralarında olduğu bazı isimler daha üst düzey bakanlıklara terfi etti.

May’in kabinesinden İsrail’de gerçekleştirdiği gizli görüşmelerin ortaya çıkması üzerine istifa etmek zorunda kalan Patel’in, geçen aylarda Brexit Bakanlığından istifa eden Raab’ın ve ulusal güvenlik toplantısından bilgi sızdırdığı için istifa etmek zorunda kalan eski Savunma Bakanı Williamson’ın da aralarında olduğu bazı isimler ise yeniden bakanlık görevlerine atandı.

Başbakan Johnson da geçen yıl May’in Brexit yaklaşımındaki değişikliklere itiraz ederek Dışişleri Bakanlığından istifa etmişti.

Kaynak: TAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ