logo

Özersay’ın en zor sınavı

KKTC’de CTP, HP, TDP ve DP’den oluşan 4’lü koalisyon hükümetinin, HP’nin hükümetten desteğini çekmesi üzerine istifa etmesi ile yeni hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’a verilmişti.

Tatar hükümet kurma görevini aldıktan sonra Meclis’te yer alan tüm siyasi partileri ziyaret etti ve sonuç olarak HP ile hükümeti kurma çalışmaları başlatıldı. UBP ile HP arasında imzalanan hükümet protokolünün ve kabinenin Akıncı’ya sunulması ile UBP-HP hükümeti resmen kurulmuş oldu.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 4’lü koalisyon hükümetinden çekilme gerekçesi olarak Maliye Eski Bakanı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Bakanlar Kurulu’ndan habersiz olarak devlet arazilerini birinci derece yakınlarına kiralamasını göstermiş ve etik bulmadıkları bu durum karşısında CTP ve TDP gibi hükümet ortaklarının aynı hassasiyeti göstermemesinden dert yanmıştı.

Her ne kadar Özersay’ın Türkiye’den gelen telkinle ve Nisan 2020’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimininde UBP’nin desteğini almak için hükümetten çekildiği iddia edilse de, hükümetten çekilirken gösterdiği gerekçe, CTP ve TDP’nin sırf hükümet olanakları devam etsin diye devlet arazilerinin bakanların birinci derece yakınlarına kiralanmasına itirazı olmadığını ifşa etti.

Özersay, hükümetten çekildiklerini açıkladıkları ilk gece tekrar koalisyon hükümetine gelmeleri durumunda Serdar Denktaş’ın ailesine kiraladığı bu arazilerin iptal edileceğini ve yeni hükümette de benzer deneyimleri yaşamaları halinde hükümetin aynı gün sona ereceğini söylemişti.

Dün imzalanan hükümet protokolüne göre bakanlar, kendileri ve yakınlarına ayrıcalık tanıyamayacak. Devlete ait arazilerin kiralanması objektif kriterlere göre ve şeffaf olacak. İstihdamlar münhal ve sınav ile olacak, atamalarda liyakat esas olacak. Koalisyon ortakları, yolsuzluk iddialarının yer aldığı dosyalar konusunda polis tahkikatlarının başlatılmasına ve hali hazırda başlatılmış olan tahkikatların devamına destek verecek. Koalisyon ortakları, Başsavcılıktan bir talep gelmesi halinde, bahse konu vekilin kişilik haklarına, masumiyet karinesine halel gelmeksizin, yargılanmasını mümkün kılmak için dokunulmazlığını kaldırma yönünde gerekli siyasi iradeyi ortaya koyacak.

İşte Özersay’ın en zor sınavı…

Ya 4’lü hükümetten çekildiği gece söylediklerinin arkasında durup bunun yanında hükümet protokolünün uygulanmasını sağlayacak ve KKTC’deki sistemi sarsacak değişimin mimarı olacak, ya da Nisan 2020’den sonra büyük olasılıkla siyasete veda etmesi gerekecek.

LondraPostasi.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ