logo

25 Temmuz 2019

Uçan kaykay Manş Denizi’ni geçemedi

Fransız mucit Franky Zapata’nın uçan kaykayıyla Manş Denizi’ni geçme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Eski jet ski şampiyonu olan Zapata, deneme sırasında denize düştü.

Reuters ajansına göre Zapata’nın ekibi, Fransız mucidin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Zapata’nın Manş Denizi ortasında bekletilen bir geminin üzerindeki platforma inerek yakıt alması planlanıyordu.  Mucitin bu sırada gemiye inmeyi başaramadığı ve denize düştüğü belirtiliyor.

Deneme için tarihi uçuşun yıl dönümünü seçmişti.  40 yaşındaki Zapata denemeyi, Manş Denizi’ni uçakla geçen ilk kişi olan Fransız mucit Louis Bleriot’nun tarihi uçuşunun 110. yıl dönümünde gerçekleştirmek için bugünü seçmişti. Zapata, Calais yakınlarındaki Sangatte’ten Dover yakınlarındaki St. Margaret’s Körfezi’ne 20 dakikada ulaşmayı hedefliyordu.

“Flyboard Air” adını verdiği, beş mini turbo motorla çalışan kaykayı havada en fazla 10 dakika kalabiliyor. Kaykay, kerosenle çalışıyor.

FRANSIZ ORDUSU KAYKAYI DENEYECEK

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, ordunun kaykayı, lojistik ya saldırı platformu olarak deneyeceğini açıklamıştı. Zapata adlı şirketin CEO’su olan Franky Zapata, evinin garajında geliştirdiği kaykayla Aralık’ta ordudan 1,3 milyon euroluk sipariş almıştı.

“Flyboard Air”, “Geleceğe Dönüş” filminde Michael J. Fox’un canlandırdığı Marty McFly’ın kullandığı kaykaya benzerliğe dikkat çekiyor.

Kaynak: TAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ