logo

Barclays, 236 milyon pound zarar açıkladı

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays, bu yılın ilk çeyreğinde vergilendirme öncesinde 236 milyon pound zarar edildiğini açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada bu yılın ilk çeyreğinde vergilendirme öncesinde yaklaşık 236 milyon pound zarar edildiği bildirildi. Barclays’in geçen yılın aynı döneminde vergilendirme öncesi karı 1,68 milyar pound seviyesindeydi.

Banka daha önce ABD’de konut kredisi (mortgage) destekli tahvil satışına ilişkin ABD’de devam eden davada anlaşma yoluna giderek 1,4 milyar pound ödenmesini kabul etmişti.

Barclays ayrıca müşterilerine yaptığı usulsüz ödeme güvence sigortası (PPI) satışlarına ilişkin yaklaşık 400 milyon pound tazminat ödemeleri için ayırdığını bildirdi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Barclays Üst Yöneticisi Jes Staley ise, “Bu çeyrekte ABD Adalet Bakanlığı ile 2005 ve 2007 yılları arasındaki dönemde konut kredisi destekli tahvil satışına ilişkin meselelerde anlaşmaya vardık. Verilen ceza dikkate değer seviyede olmakla birlikte bu konuda anlaşmaya varılmış olması on yıldır devam eden bir sorunun geride bırakılmış olması açısından bir dönüm noktası niteliğinde.”  ifadelerini kullandı. (tak)

Share
#

SENDE YORUM YAZ