logo

Cardiff’teki Türk restoranına ‘ayrımcılık’ tepkisi

İngiltere’nin Cardiff kentinde bulunan bir Türk restoranı, kent sakinleri tarafından ayrımcılıkla suçlanırken, olay sosyal medyada da gündem oldu.

Kentteki restoran, kapısına astığı ilanla bir anda sosyal medyada gündem oldu. Restorana asılan ilanda, ‘Kadın garson aranıyor, başvuruları içeri yapabilirsiniz’ ifadeleri yer alıyor.

İletişim uzmanı Jamie Matthews, bu ilanı fark edip sosyal medyada yayan ilk isim. Matthews, ‘ İlanı ilk gördüğüm an şok olup fotoğrafını çektim. “Kendi kendime aman Allahım, kadın garson?” dedim. Bunu direkt olarak belirtmek çalışanlara eşit şans verilmediğinin bir göstergesidir’ dedi.

​İngiltere’de hükümet yönergeleri, işverenlerin, herhangi birilerine karşı ayrımcılık yapacakları bir iş ilanı vermelerini veya bunu ima etmelerini kısıtlıyor.

İngiltere hükümetinin internet sitesi gov.uk’de bu kısıtlamaya ilişkin şu ifadeler yer alıyor: ‘Bir kimsenin din, cinsiyet veya yaş gibi kişisel bir özelliği nedeniyle bu kişiye farklı bir tavır takınılması, veya daha iyi davranılması kanunlara aykırıdır.” (tr.sputniknews.com)

Share
#

SENDE YORUM YAZ