logo

Johnson, erken seçim oylamasını kaybetti

Anlaşmasız Brexit seçeneğinin Avam Kamarası’na takılması sonrası 15 Ekim’de seçim önerisini Meclis’e getiren Başbakan Boris Johnson, bu oylamayı da kaybetti.

Yapılan oylamada, gerekli olan 434 oyun çok altına kalındı. 298 üyenin “kabul” oyuna karşı, 56 “hayır” oyu kullandı.

Bu sonuçla Boris Johnson, iki günde Parlamento’da 4. yenilgisini aldı.

Erken seçim oylaması öncesinde Avam Kamarası’nda yapılan oylamada, anlaşmasız Brexit’in önünü kesen yasa teklifi de kabul edilmişti.

Anlaşmasız Brexit’in yasalaşması için teklifin Lordlar Kamarası’ndan da geçmesi gerekiyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise seçim çağrısına, “Eğer (Johnson’ın) bir Brexit planı varsa, bunu ya referandumda ya da genel seçimde halkın önüne getirmeli” dedi.

299’a karşı 327 oyla geçti

Parlamenoda kabul edilen yasa, Başbakan Johnson’ın AB ile 31 Ekim’e kadar yapacağı müzakerelerin çerçevesini belirliyor.

Boris Johnson yasa gereğince, eğer 31 Ekim tarihine kadar bir anlaşma sağlayamazsa, AB’den yeni bir erteleme istemek zorunda kalacak.

Söz konusu yasa, Muhalefet partisi vekilleri ve Muhafazakar Parti’de isyan bayrağı açan vekillerin desteği ile, 299’a karşı 327 oyla Avam Kamarası’nda kabul edildi.

Boris Johnson, Salı akşamı yaşanan oylama yenilgisi sonrası muhalefetle birlikte hareket eden Muhafakazar Parti’den 21 milletvekilini ihraç etti.

İhraç edilen Muhafazakar Parti vekilleri arasında İngiltere’nin efsane Başbakanlarından Winston Churchill’in torunu Nicholas Soames da bulnuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Share
#

SENDE YORUM YAZ