logo

KKTC’de uçuşlar durdu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ercan Havalimanı’nda, kulede çalışanların ‘ek mesai’ istemesi üzerine saat 19.00’dan itibaren uçuşlar durdu.

KKTC’de ekonomik kriz nedeniyle ek mesai ödemelerinde kesintiler yapılırken, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar üzerine Ercan’da kulede çalışan hava kontrolörleri iş bırakma eylemi başlattı. Eylem nedeniyle saat 19.00’dan itibaren KKTC’ye inişler ve kalkışlar durduruldu.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun sorunu çözmeye çalıştığı, sorun çözülmez ise Türkiye’den hava trafik kontrolörü getirilmesi yönünde karar alınacağı ifade edildi.

Öte yandan, Ada’da sadece ‘acil ve askeri uçuşlara’ hizmet verilebiliyor.

SENDİKA İLE HÜKÜMET YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ

KKTC’de uçuşlar durdurulunca, Hava Trafik Kontrolörleri Başbakanlıkta toplantıya çağrıldı. Sendika yetkilileri, Başbakanlıkta hükümet yetkilileri ile bir araya geldi.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız yaptığı açıklamada, “Eğer ki hükümet kanun hükmündeki kararnameyi geri çekmek için bir adım atarsa, bunu değerlendireceğiz. Görüşmeler ve diyalog devam edecek” dedi.

THY’NİN BAZI UÇUŞLARI İPTAL EDİLDİ

Edinilen bilgiye göre, söz konusu havalimanı, grev nedeniyle bugün saat 22.00 ile yarın saat 08.00 arasında iniş-kalkış trafiğine kapatılacak.

Bu nedenle yarın Atatürk Havalimanı’ndan Ercan’a yapılması planlanan iki tarifeli seferin yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Ercan’a icra edilecek tarifeli uçuşlar iptal edildi.

3 BİNDEN FAZLA YOLCU MAĞDUR OLDU

Eylem nedeniyle 3 binden fazla yolcunun Ercan Havaalanı’ndan uçuşları iptal olurken, yolcular havaalanında mağdur oldu.

İNGİLTERE UÇUŞLARI DA OLUMSUZ ETKİLENDİ

KKTC’den İngiltere’ye seyahat etmek isteyenler de Ercan Havaalanı’nda mahsur kaldı. Yapılan açıklamaya göre uçuşlar sadece mesai saatleri içinde gerçekleştirileceği için, yolcular ancak mesai saatleri içerisinde yolculuk yapabilecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ