logo

25 Aralık 2017

Kuzey Kore: BM yaptırımları savaş sebebidir

Kuzey Kore BM’nin yaptırımların savaş sebebi olduğunu, bu kararlara uyacak ülkelerin büyük bir bedel ödeyeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kıtalararası balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar getirmesinin ardından Pyonyang yönetiminden bir açıklama geldi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı söz konusu yaptırımların savaş sebebi olduğunu söyleyerek, bu kararlara uyacak ülkelerin büyük bir bedel ödeyeceği tehdidinde bulundu.

Bakanlık ayrıca Kuzey Kore’ye ait nükleer silahların savunma ve caydırma amaçlı geliştirildiğini belirterek, uluslararası yasalara aykırı olmadığını savundu.

Birleşmiş Milletler’in cuma günü kabul ettiği yaptırım kararına Kuzey Kore’nin ticari ortakları Çin ve Rusya da destek vermişti.

Yaptırım kararı, Kuzey Kore’ye ihraç edilen rafine petrol ürünlerinin yüzde 90’ının bloke edilmesi ve yurt dışında çalışan Kuzey Kore vatandaşlarının 24 ay içerisinde ülkeye dönmesini kapsıyor.

Aynı kararda, Kuzey Kore’ye ihraç edilen ham petrolün yıllık 4 milyon varile çekilmesi konusunda da mutabık kalındı.

Kuzey Kore en son 29 Kasım’da yaptığı kıtalar arası balistik füze denemesiyle uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti. (euronews)

Share
#

SENDE YORUM YAZ