logo

Netanyahu’dan Erdoğan’ın sözlerine yanıt

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki göstererek, “İsrail terör devletidir” açıklamasını yapan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İsrail Başbakanı Netanyahu’dan yanıt geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının ardından başlayan siyasi gerginlik sürüyor. Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’e yönelik sözleri nedeniyle TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Macron ile temasları sonrası ortak bir basın toplantısında konuşan Netanyahu, Erdoğan’ın kendilerine sözlü saldırıda bulunduğunu belirtti. İsrail Başbakanı, “Kendi ülkesindeki Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapseden, İran’a karşı olan uluslararası yaptırımların etrafından dolaşmak için bu ülkeye yardım eden, Gazze de dahil olmak üzere masum insanları öldüren teröristlere yardımcı olan bir liderden ahlak dersi almaya alışık değilim” ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise açıklamasında, İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözüm gerektiğini vurguladı. Macron İsrail Başbakanı’na, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını onaylamadığını ilettiğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı diğer yandan İsrail’in güvenliğine yönelik her türlü tehdidi kınadığını da söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron bugün ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir telefon görüşmesi yaptı. Macron’un bu görüşmede Erdoğan’ın İsrail’i “terör devleti” şeklinde nitelendirdiği açıklamasına atıfta bulunarak, itidal çağrısında bulunduğu belirtildi. (DPA/AFP/Reuters/HT/ÇÖ/BW/DW)

Share
#

SENDE YORUM YAZ