logo

Parlamento’dan May’e Brexit darbesi

Parlamento, dün düzenlenen oylamayla, Brexit konusunda nihai anlaşmanın hükümet yerine parlamento tarafından onaylanması kararı aldı. May için ağır bir yenilgi olan karara, Muhafazakar Partili birçok vekil de destek verdi.

İngiltere Parlamentosu’nda Brexit kararının hükümete değil parlamentoya verilmesiyle ilgili kararın onaylanması, İngiltere Başbakanı Theresa May için ağır bir yenilgi olarak nitelendirildi.

BBC’nin haberine göre, İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı olan Avam Kamerası’ndan yapılan oylamada, AB’den çıkmak üzere yapılacak nihai anlaşmada son sözün parlamentoya bırakılması kararı alındı.

Muhalefetin yanı sıra iktidardaki Muhafazakar Parti üyelerinin büyük kısmının da desteklediği değişiklik, 650 üyeli Avam Kamarası’nda 305’e 309 oyla kabul edildi.

Muhafazakar başkan yardımcısını görevden aldı

Bu kararın Brexit görüşmelerini zora sokmasından endişe ettiği belirtilen Başbakan May, karara destek veren Muhafazakar Partili Başkan Yardımcısı Stephen Hammond’ı görevden aldı.

May’in bugün Brüksel’de AB yetkilileriyle Brexit anlaşmasının ayrıntılarını görüşmesi bekleniyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit görüşmelerinde şu ana kadar kaydedilen ilerlemenin ise “vasat” olduğunu söylemişti. (dunya.com)

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ